Azotowe nawozy dla roślin

Rośliny, które są stale nawożone mogą osiągać bardzo dobre rozmiary. Nawet rolnicy ekologiczni nie widzą w tym nic dziwnego, ponieważ nawozy na bazie azotu nie są szkodliwe dla człowieka. W końcu azot to substancja, która nas stale otacza, bez względu na to, czy tego chcemy. Takie preparaty kupimy w wielu dobrych sklepach rolniczych. Jednak pamiętajmy o dobrym dawkowaniu. Trzeba uwzględnić to, jaka jest w danym miejscu gleba oraz inne, ważne warunki.

Jak używać nawozów azotowych?

nawozy azotowePrawidłowe korzystanie z nawozów azotowych to przede wszystkim sprawdzenie, jaką glebą dysponujesz. Wiadomo, że będziesz musiał użyć mniej nawozu jeśli gleba będzie pierwszej lub drugiej klasy bonitacyjnej. Nawozy azotowe bardzo dobrze rozpuszczają się na glebach bielicowych, dlatego w takich miejscach należy ich używać również mniej. Od kogo kupować takie preparaty? Logika podpowiada, że u producenta będzie najtaniej. Jednak dobry hurtownik, a nawet sprzedawca detaliczny również zaoferuje Ci atrakcyjne ceny. Czasami warto jest zamówić w sklepie dobry nawóz i na niego poczekać, niż kupować jakiś niższej jakości. Nawozy azotowe w rolnictwie ekologicznym również są chętnie wykorzystywane. Nie ma problemu z przedłużeniem ważności certyfikatu, ponieważ taki nawóz nie wpływa na skład i wartości odżywcze danej rośliny. Jest szybko wydalany z powrotem w glebę. Nawozy na bazie azotu są najczęściej wybierane w województwie podkarpackim oraz świętokrzyskim. Są to województwa o dość górzystej rzeźbie terenu, jednak gleby są wysokiej klasy. Dzięki temu nie trzeba korzystać z dużych ilości środków nawozowych. Rolnikom to się opłaca, ponieważ nie dość, że kupują mniej nawozu, to w dodatku oszczędzają czas, jaki musieliby poświęcić na nawożenie pól. To nic dziwnego.

Rolnicy bardzo chętnie korzystają z tych nawozów. Jest to oczywiste. Są one dość tanie, w porównaniu z preparatami o innym składzie. Jeżeli poszukujesz dobrego nawozu na swoją uprawę, wybierz azotowy. Być może znajdzie się jakiś nawóz typowo wyspecjalizowany w danej roślinie. Wtedy masz pewność, że ten nawóz jest świetny i możesz śmiało na nim polegać. Nie ma powodu do tego, by nie wierzyć w skuteczność takich nawozów, gdyż jest to czynnik całkowicie potwierdzony poprzez różne badania naukowe.