Impregnowanie cegły rozbiórkowej

Elementy z cegły są dosyć popularne w nowoczesnym budownictwie. Głównie skojarzyć je można z loftowymi wnętrzami starych kamienic, które aranżowane są na piękne i niepowtarzalne wnętrza o cudownym ciepłym klimacie. Cegła często kojarzona jest z piecami na przykład chlebowymi, stąd też skojarzenia związane z ciepłem od niej bijącym. Dzięki swojemu naturalnemu kolorowi wtapia się doskonale w tło każdego wnętrza. Bardzo dobrze wygląda we wnętrzach nowoczesnych, ale również tych bardziej stylizowanych na lata świetności jej wytwarzania.

Czy warto inwestować w impregnat?

impregnat do cegłyJednak aby materiał ten prezentował się dobrze przez dłuższy czas ważne jest aby odpowiednio go do tego przystosować. Często pozyskując starą, formowaną ręcznie cegłę, w trakcie rozbiórki, zadajemy sobie pytanie co można z nią dalej zrobić, aby nadawała się do użycia. Na pewno pierwszym etapem przystosowania takiej cegły jest jest wypiaskowanie. Po wykonaniu tego zabiegu cegła powinna być zaimpregnowana. Jedni decydują się na tego rodzaju czynność, inni nie. Wszystko zależy od tego gdzie dana cegła będzie się znajdować i na co tak na prawdę będzie ona narażona. Warto jest jednak zdecydować się na impregnat do cegły, gdyż nada on jej wiele zalet i przystosuje do zastosowania w wielu wymagających miejscach. Głównymi zaletami impregnacji są walory ochronne. Proces ten przyczynia się również do znaczącej zmiany koloru cegły. Jej kolor można za pomocą impregnatu uwydatnić lub całkowicie zmienić. Na rynku dostępna jest szeroka gama impregnatów do cegieł. Znaleźć je można w praktycznie każdym markecie budowlanym, a sprzedawcy chętnie nam o nich opowiedzą i polecą ten najbardziej przydatny w naszym indywidualnym przypadku. Ważne jest również to, aby zakupić odpowiednią ilość tego specyfiku. Zużycie impregnatu w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy może być dosyć duże, gdyż cegła jest materiałem, który w dużym stopniu chłonie tego typu substancje. Impregnaty do cegły są bardzo drogie, dlatego warto kupić na początek niewielką puszkę, aby sprawdzić jak bardzo nasza cegła chłonie preparat, a później na spokojnie przeliczyć ile impregnatu będziemy potrzebować.

Wiele impregnatów pozwala na uzyskanie efektu tak zwanego „mokrego kamienia”. Tego typu preparaty zapewniają spore walory estetyczne cegły, jednak wielu z konsumentów uważać może, że tak pomalowana cegła wygląda sztucznie. Wszystko jest jednak kwestią gustu. Każdy znajdzie coś, co w zupełności będzie mu odpowiadać, i będzie czuć się komfortowo w takim wnętrzu.