Innowacyjne rozwiązania do nowoczesnych domów

Nowoczesność to wygoda i komfort, a co za tym idzie nowoczesne domy to nie tylko określony styl architektoniczny, ale także zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które podniosą komfort mieszkaniowy domowników. O jakich rozwiązaniach należy zatem pomyśleć budując i wykańczając nowoczesny dom? Oto kilka naszych propozycji. 

Montaż okien w strefie docieplenia – nowoczesne metody montaży

Montaż okien w strefie dociepleniaStosowanie tak zwanego ciepłego montażu okien jest w przypadku nowoczesnych budynków dość popularne. Czym wyróżnia się ten rodzaj montażu okien i czy warto inwestować w to rozwiązanie? Ciepły montaż to zasadniczo montaż okien, który wykonuje się poza obrębem samego mury. Okna montowane są w strefie ocieplenia przy wykorzystaniu specjalnych profili instalacyjnych. Profile te łączy się z warstwą ocieplenia oraz bezpośrednio z murem. Ważne jest jednak to, że zasadniczo profile wklejane są tylko w samo ocieplenie a murem są one jedynie lekko łączone, poprzez przykręcenie ich do niego. Takie przymocowanie profili do muru pozwala na przeniesienie części ciężaru okna na mur, przy czym jego większość i tak spoczywa na warstwie docieplenia. Kwestia zamocowania profili w strefie docieplenia jest zasadniczo największą różnicą, jeśli chodzi o tak zwany ciepły montaż okien w porównaniu z tradycyjnymi sposobami. Pozostałe etapy montażu okien przebiegają podobnie. Samo okno umieszcza się w ramie przy zastosowaniu tych samych rozwiązań, do których można by zaliczyć takie jak: sylikon, folia paroszczelna, pianka poliuretanowej, taśma uszczelniająca do okien. Wykonanie ciepłego montażu okna w strefie docieplenia nie jest szczególnie trudne, jednak należy pamiętać o tym, że prawidłowe osadzenie okna ma wpływ na jego parametry, a co za tym idzie do ciepłego montażu warto zatrudniać wykwalifikowane firmy, mające doświadczenie w wykonywaniu tego typu usług.

Innowacyjne i funkcjonalne rozwiązanie dla domu – odkurzacze centralne

odkurzacze centralneCiekawym rozwiązaniem wartym uwagi przy budowie nowoczesnego domu jest odkurzacz centralny. Według artykułów na portalu www.ekspertbudowlany.pl odkurzacze centralne to systemy składające się z jednostki centralnej oraz całej sieci rur, które są rozprowadzone po wszystkich pomieszczeniach w domu. Rury te zakończone są gniazdami, które umożliwiają przyłączenie rury ssącej. W przypadku montażu odkurzacza centralnego ważne jest to by jednostka centralna została zainstalowana w pomieszczeniu oddalonym od pomieszczeń użytkowych, w których się często przebywa, ponieważ urządzenie to dość głośno pracuje, co może być uciążliwe dla domowników. Niemniej system ten umożliwia wygodne i szybkie sprzątanie bez konieczności przenoszenia standardowego odkurzacza z pomieszczenia do pomieszczenia oraz bez konieczności przełączania go do coraz to innych gniazdek z prądem. System ten można zamontować w istniejących domach, jednak konieczność położenia rur sprawia, że instalacja jest tańsza i łatwiejsza do wykonania na etapie budowy domu.

Alternatywny sposób ogrzewania domu – kominek z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnymKominki z płaszczem wodnym stają się coraz częściej ciekawą alternatywą dla tradycyjnego kotła stosowanego w instalacjach CO. Należy jednak pamiętać o tym, że same kominki z płaszczem wodnym zgodnie z polskimi przepisami nie mogą być wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła. Obecnie dość dobrym połączeniem są kominki z płaszczem wodnym i panele fotowoltaiczne. Samo stosowanie kominka z płaszczem wodnym ma takie zalety dla domu jak:

  • wysoka sprawność w porównaniu z tradycyjnymi kominkami,
  • obniżenie kosztów ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi,
  • umożliwiają ogrzewanie wody.

Zaletą kominka z płaszczem wodnym w porównaniu z tradycyjnym kotłem do instalacji CO jest także brak konieczności budowania kotłowni, a  także względy estetyczne samego kominka, dzięki czemu może on być nie tylko montowany w pomieszczeniach użytkowych, ale może stanowić ich element dekoracyjny. Należy jednak pamiętać o tym, że budowa takiego kominka jest droższa niż tradycyjnej kotłowni oraz, że koszty inwestycji rosną z racji tego, że konieczne jest zastosowanie dodatkowego systemu grzewczego.

Instalacje fotowoltaiczne do domu z kominkiem

Instalacje fotowoltaiczneWedług portalu portalfotowoltaika.pl instalacja fotowoltaiczna może być stosowana w domu jako dodatkowy system grzewczy obok kominka z płaszczem wodnym. Montaż takiej instalacji początkowo to spory wydatek, jednak niski koszt eksploatacji i wysoka wydajność, jeśli baterie słoneczne zostaną dobrane odpowiednio do potrzeb domu mogą pozwolić na spore obniżenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Decydując się na takie rozwiązanie warto sprawdzić jakie rodzaje dotacji możemy otrzymać na taki projekt.

Kilka zdań na koniec

Innowacyjnych rozwiązań, które warto zastosować w nowoczesnym domu jest bardzo dużo. Za nim się jednak na nie zdecydujemy warto upewnić się czy sprawdzą się w naszych warunkach i czy będą one odpowiadać naszym potrzebom. 

1 thought on “Innowacyjne rozwiązania do nowoczesnych domów

  1. igor

    Obecnie w domu można zamontować tyle rozwiązań, które ułatwiają życie, czy pozwalają na zaoszczędzeniu na energii. Poza tym również są technologie, które poprawiają bezpieczeństwo w naszym domu.

Dodaj komentarz