Jak dobrze zaprojektować konstrukcję nowoczesnego biurowca?

Jeśli chodzi o projektowanie jakiejkolwiek konstrukcji, to musi ona przede wszystkim spełniać wszystkie wymagania, które określają stosowane normy oraz przepisy. Wiadomo, tym bardziej, jak budynek ma być użyteczności publicznej, musi być on bezpieczny dla ludzi.

Jak wygląda projektowanie konstrukcji?

projektowanie konstrukcjiProjektowaniem konstrukcji powinna zająć się osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie a do tego posiada uprawnienia budowlane z zakresu projektowania konstrukcji. Najczęściej zajmuje się tym biuro projektów konstrukcji, czy też tradycyjne biuro projektowe. Projekt takiej konstrukcji to nie tylko rysunki ale przede wszystkim obliczenia. Wiadomo, że biurowce nie są małymi obiektami, więc takie budynki należy sprawdzić na wszystkie okoliczności. W pierwszej kolejności należy dobrać materiały z jakich zostanie wykonana konstrukcji oraz sprawdzić ich wytrzymałość jak wyznaczyć maksymalną nośność, jaką mogą wytrzymać.

Co zawierają obliczenia statyczne?

projektowanie konstrukcjiKolejnym krokiem są obliczenia statyczne, które według www.konstrukcjeinzynierskie.pl uwzględniają:

  • obciążenie własne konstrukcji,

  • obciążenie wiatrem,

  • obciążenie śniegiem.

Projektowanie konstrukcji obejmuje w następnej kolejności wykonanie rysunków na podstawie wykonanych obliczeń. Należy na nich określić każdy szczegół i połączenie jakie wystąpi w konstrukcji, także w przypadku żelbetowych elementów wyznaczyć położenie prętów zbrojeniowych. Projektowanie konstrukcji nie należy do łatwych, jednak obecnie istnieje wiele programów, które pomogą w tym, co znacznie skraca czas wykonywania projektu jak i eliminuje powstanie pomyłek.

Czy montaż klimatyzacji to obowiązek?

klimatyzacjaW biurowcach ważna jest klimatyzacja. W obecnych czasach jest to już standard, aby praca podczas upałów była komfortowa. Takie klimatyzatory mogą być przenośne, jednak najczyściej montuje się klimatyzacje na stałe, czyli urządzenie typu split. W świętokrzyskim jak i w innych regionach ten rodzaj aklimatyzacji montuje się poprzez zamontowanie dwóch urządzę, znajdującego się w środku, jak i na zewnątrz. Oba urządzenia są ze sobą połączone instalacją. Podczas montowania urządzenie wewnętrznego należy wybrać odpowiednie miejsce, tak aby powietrze nie dmuchało bezpośrednio an pracowników biura, jak i nie znajdowało się za blisko ściany. Także w wielu nowych obiektach montuje się wentylacje wraz z rekuperacją. Taka rekuperacja, która ostatnio jest bardzo popularna w Częstochowie pozwala na eliminowanie dostawania się zimnego przewietrza zimą poprzez wentylację do pomieszczenia, a latem ciepłe powietrze poprzez wentylacje się do środka nie dostaje. Co wiadomo znacznie ograniczy ogrzewanie, jak i klimatyzowanie pomieszczeń.

Panele fotowoltaiczne w biurowcu?

Instalacje fotowoltaiczneBiurowce obecnie powinny być nowoczesne i iść z duchem czasu. Dlatego wiele takich nowych biurowców korzysta z odnawialnych źródeł energii aby wytworzyć prąd. Najczyściej na nowych biurowcach można spotkać panele słoneczne. W Szczecinie istnieje wręcz moda na montowanie takowych paneli. Dzięki nim możliwe jest czerpanie energii elektrycznej prosto ze słońca. Te panele fotowoltaiczne w Szczecinie są montowane na dachach biurowców jak i domów prywatnych, bo wiadomo, że te miejsce jest najbardziej nasłonecznione. Panele fotowoltaiczne składają się również w urządzenia, które montuje się wywnętrz domu, zamienia ono wytworzony prąd stały na użytków prąd zmienny. Do tego taka instalacja również składa się z urządzenie, które służy do gromadzenia energia, która została wytworzona.

Podsumowując temat:

Projektowanie konstrukcji, nie tylko takiej, z której powstanie biurowiec nie należy do łatwych. Większość projektowanych obiektów będą użytkować ludzie, tak więc chodzi tu o ich bezpieczeństwo, aby nie powstała żadna awaria czy katastrofa niezaprojektowane konstrukcji, dlatego wiele norm projektowanych jest bardzo restrykcyjnych a w obliczeniach uwzględnia się współczynniki bezpieczeństwa.

1 thought on “Jak dobrze zaprojektować konstrukcję nowoczesnego biurowca?

  1. Elżbieta

    Nie tylko konstrukcja biurowca musi być dobrze zaprojektowana, ale również nie można zapominać o wyglądzie. nowoczesny biurowiec musi prezentować się stylowo oraz biznesowo.

Dodaj komentarz