Jak przechowywać rower?

Od kilku lat widzi się coraz więcej rowerzystów na polskich drogach. Nie ma wątpliwości, że jest to bardzo zdrowa moda, niemniej należy się liczyć z tym, że polski klimat nie sprzyja rowerzystom przez cały rok, a co za tym idzie bardzo ważne jest to by wiedzieć jak przechowywać rower by zawsze był on całkowicie sprawne. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji jak przechowywać rower.

Przechowywanie roweru w domu jednorodzinnym – garaż metalowy, piwnica

garaż blaszanyNajłatwiejsze zadanie jeśli chodzi o przechowywanie roweru mają osoby mieszkające w domach jednorodzinnych. Takie osoby zwykle mają mniej ograniczone zasoby jeśli chodzi o wolne miejsce w domu jak i mają one zwykle dostęp do garażu czy piwnicy. Chcąc przechowywać rower w piwnicy czy też w garażu należy zwrócić uwagę na to czy nie jest w nich zbyt wilgotno, ponieważ wilgoć może mieć negatywny wpływ na stan roweru. Jeśli rower wstawiamy w blaszaki warto dodatkowo go zabezpieczy przed kradzieżą, zwłaszcza jeśli jest to drogi rower. Garaże metalowe choć z dobrym skutkiem chronią rower przed wilgocią to jednak są one stosunkowo słabym zabezpieczeniem przed złodziejami. Dodatkowo jeśli zamierzamy odstawić rower na czas całej zimy warto dodatkowo go zabezpieczyć za pomocą pokrowca na rower. Sprawdzi się tu dobrze zarówno całoroczny pokrowiec na rower jak i ten najprostszy, ponieważ przede wszystkim chodzi o to by zabezpieczyć rower przed zabrudzeniami na czas długiego garażowania. Dzięki temu rower będzie nam łatwiej przywrócić do stanu używalności wraz z nadejściem wiosny.

Przechowywanie roweru w bloku

wiata drewnianaW przypadku osób mieszkających w bloku, zwłaszcza gdy mieszkanie ma niewielki metraż przechowywanie roweru jest zdecydowanie bardziej problematyczne. Na początek warto poszukać miejsca do przechowywania roweru poza własnym mieszkaniem. Na portalu bikepress.pl można znaleźć radę, że warto porozmawiać ze spółdzielnią o wybudowaniu wiaty rowerowej. Możliwe jest tutaj wykorzystanie takich rozwiązań jak:

  • wiaty drewniane
  • wiaty poliwęglanowe

Wiaty tego rodzaju będą stanowiły względnie dobrą ochronę dla roweru przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, a dodatkowo jeśli zostaną one odpowiednio przypięte nie powinny także być zbyt podatne na kradzież, przy czym w przypadku naprawdę drogiego roweru może to nie być najlepsze rozwiązanie, chyba ze wiata będzie zamykana. Takie wiaty z powodzeniem wykorzystuje się np. w Holandii czy Dani, w Polsce jednak jak do tej pory wykorzystuje się je tylko w jednym mieście. Niemniej warto spróbować takiej inicjatywy, tym bardziej że wiata drewniana czy poliwęglanowa nie jest aż taka droga. Jeśli jednak spółdzielnia nie chce się zgodzić na takie rozwiązanie warto sprawdzić czy w bloku nie ma jakichś pustych pomieszczeń jak np. wózkowania, które możny by wykorzystać do przechowywania roweru.

Przechowywanie roweru w mieszkaniu

przechowywanie roweruJeśli jednak nie ma możliwości przechowywania roweru w bloku poza samym mieszkaniem to zasadniczo jednym z najlepszych jak i najprostszych rozwiązań jest przechowywanie roweru na specjalnym wieszaku. Według portalu portal.bikeworld.pl taki wieszak w zależności od potrzeb jak i ilości wolnego miejsca w pokoju może być przykręcony do ściany lub sufitu. Powieszenie roweru na ścianie czy też na syficie pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca przy czym należy mieć na uwadze fakt, że ciągłe zdejmowanie i wieszanie roweru może być dość uciążliwe. Należy także pomyśleć o tym by podłogę pod wieszakiem dodatkowo zabezpieczyć, tak by ubłocony rower powieszony na wieszaku jej nie zabrudził. W tym celu na podłodze można położyć wykładzinę z PCV. Jeśli rower na takim wieszaku ma być przechowywany przez cała zimę warto od roweru odkręcić kierownice, wówczas będzie on zajmował nieco mniej miejsca, ponieważ będzie go można przysunąć bliżej ściany.

Przechowanie rowery na balkonie

rower na balkonieDość popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przechowywanie roweru w bloku jest trzymanie go na balkonie. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala ono nam na zaoszczędzenie miejsca w samy mieszkaniu, należy się jednak liczyć  z tym, że rower na balkonie narażony jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, a co za tym idzie jeśli ma on być tam długo przechowywany konieczne jest dodatkowe zabezpieczanie go by nie uległ on uszkodzeniu. W celu tym można wykorzystać takie rozwiązanie jak wodoodporny pokrowiec na rower. Taki pokrowiec będzie zarówno chronił rower przed wilgocią jak i promieniowaniem słonczym, a także i zabrudzeniami, dzięki czemu będzie on względnie dobrze zabezpieczony jak i przygotowanie go na sezon będzie dzięki temu o wiele łatwiejsze.

Dwa zdania podsumowania

Przechowywanie roweru, zwłaszcza w bloku to zawsze dość spory problem. Warto jednak wiedzieć, że obecnie dostępnych jest całkiem sporo rozwiązań, które mogą nam to ułatwić. 

Dodaj komentarz