Jak wygląda budowa łodzi?

Posiadanie własnej łodzi to marzenie nie jednego z nas, gdyż dzięki niej możliwe staje się spędzenie wolnego czasu na wodzie. Chcąc samemu zbudować taką łódkę musimy przede wszystkim zorientować się jak wygląda proces jej powstawania. Następnym krokiem będzie przygotowanie jej projektu, tak aby miała ona odpowiednią wielkość, która spełni nasze oczekiwania. Mając już gotową wizję, czas na zgromadzenie niezbędnych materiałów i przystąpienie do procesu jej stworzenia. Jak zatem wygląda budowa łodzi?

Odpowiedni budulec czyli wykorzystanie drewna

budowa łodziChcąc samemu zmierzyć się z budową łodzi, musimy dużo wcześniej zastanowić się z jakiego materiału ją wykonamy oraz jaka wielkość będzie spełniała nasze oczekiwania. Te dwa czynniki są szczególnie istotne przy tworzeniu projektu i późniejszym zakupie wystarczającej ilości drewna. Drewno budowlane jest wykorzystywane szczególnie w budownictwie domów jednak równie dobrze sprawdzi się jako materiał na łódź. Na rynku dostępnych jest wiele jego gatunków lecz ostateczny wybór należy do nas. Według zeglarstwo.pl pierwszym rodzajem drewna jest mahoń. Jego atutem jest fakt, iż jest miękki a poza tym dodatkowo posiada walory dekoracyjne. Jego wadą jest niestety wysoka cena od 3 tys. zł i wyżej za metr sześcienny. Jeżeli jednak nie stać nas na stworzenie łodzi z mahoniu, możemy wykonać ją z drewna dębowego, który jest odporny na wszelkie szkodniki. Jednak minusem jest fakt, iż ten rodzaj materiału na budowę łodzi jest bardzo twardy. Po jego wyborze czas na zakup. Przede wszystkim musimy znać parametry całej konstrukcji, tak by móc właściwie oszacować ile metrów sześciennych będzie nam potrzebne do wykonania całej łodzi. Gdy już uda nam się zdobyć jego wystarczającą ilość czas na przystąpienie do pracy. Musimy pamiętać, iż budowa takiej łodzi jest czasochłonna, gdyż łączenie poszczególnych elementów konstrukcji wymaga dużej precyzji oraz cierpliwości. Starannie jej wykonanie zagwarantuje nam bezpieczeństwo podczas wędkowania czy zwiedzania okolicy akwenem a przede wszystkim da nam ogromną radość i satysfakcję z tego, że sami ją zbudowaliśmy.

Fachowe wsparcie w budowie – pomoc stolarza

stolarzJeżeli marzymy o posiadaniu własnej drewnianej łodzi a nie mamy żadnego doświadczenia ani pojęcia o tym z jakiego materiału i w jaki sposób można ją stworzyć. Jeszcze nie wszystko stracone. Po pierwsze należy znaleźć firmę, która zajmuje się ich projektowaniem pod indywidualne gusta klienta. Zazwyczaj przed złożeniem zamówienia taki podmiot przeprowadzi z nami rozmowę na temat rodzaju, wielkości, przeznaczenia i wyglądu łodzi. Na tej podstawie zostanie wykonany plan z którym należy udać się do firmy, oferującej usługi stolarskie. Pracujące tam osoby pomogą przedstawią nam z jakich materiałów można ją wykonać a także doradzą który z gatunków drewna okaże się najlepszy. Po dokonaniu ostatecznego wyboru wybrany stolarz zajmie się budową naszej łodzi. Musimy pamiętać, iż czas jej wykonania jest dość długi, ponieważ składa się na wiele etapów wymagających odpowiednich przerw.

Bezpieczne cumowanie czyli zastosowanie odbijaczy

odbijaczeSama gotowa konstrukcja łodzi nie zapewni nam bezpiecznego rejsu na akwenach. W celu bezpiecznego cumowania do brzegu konieczne okażą się odbijacze dziobowe. Na podstawie www.portalzeglarski.com – jest to element, który skutecznie zabezpiecza kadłub łodzi przed tarciem o nabrzeże. Zazwyczaj są one wykonane z wysokiej jakości gumy o różnych rozmiarach. Taki odbijacz pompuje się za pomocą pompki, dzięki której możliwe jest osiągnięcie jego wymaganej wyporności. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, od kulistych po pomostowe. Przy jego zakupie nie wolno zapomnieć o koszach do odbijaczy, w których będą się one znajdowały oraz o takich dodatkach jak zapasowych zaworkach czy adapterach do pompowania. Wszystkie te elementy można znaleźć bez problemu w każdym stacjonarnym i internetowym sklepie żeglarskim. Warto również pamiętać, aby dopasować rodzaj odbijacza do wielkości naszej łodzi, gdyż to właśnie od tego zależeć będzie poziom bezpieczeństwa podczas cumowania.

Dodatkowe wyposażenie – zakup elementów w sklepie

Każdy rejs na łodzi wiąże się z jej eksploatacją. Z czasem niektóre z elementów wyposażenia ulegają zepsuciu. Chcąc uzupełnić braki, najlepszym rozwiązaniem okaże się internetowy sklep żeglarski, w której będziemy mogli po niższych cenach zakupić takie elementy jak:internetowy sklep żeglarski

  • wiosła
  • knagi
  • karabińczyki
  • kamizelki ratunkowe

Pracownicy takiego miejsca, pomogą nam w dobrać osprzęt żeglarski, dopasowany do naszych potrzeb. Przy zakupie, warto zwrócić uwagę na czas gwarancji oraz atesty, dzięki którym będziemy mieć pewność, że podczas rejsu nie przytrafi nam się żadna awaria. Podczas pobytu w hurtowni zaleca się zakupienie większej ich ilości, tak by w razie jakiejkolwiek usterki na wodzie, móc dokonać szybkiej wymiany. Dobrze wyposażona łódź zapewni nam komfort podróżowania, który jak wiadomo jest najważniejszy.

Podsumowując

Budowa łodzi od postaw wymaga przede wszystkim znajomości zasad jej konstrukcji. Opisane powyżej etapy prac są czasochłonne oraz nie należą do tanich. Jeżeli zdecydowaliśmy się na jej stworzenie, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się w jakim celu będzie ona używana, gdyż to właśnie od tego zależeć będzie koszt jej budowy. Solidnie wykonana łódź pozwoli nam na oddanie się wędkowaniu czy też na zorganizowanie rodzinnego rejsu podczas wakacji.

1 thought on “Jak wygląda budowa łodzi?

  1. Piotr

    Wybudowanie łodzi nie należy do łatwych zadań. Dlatego nie warto wykonywać jej samemu, szczególnie jeśli nie znamy się na temacie. Wato jest taką budowę powierzyć specjalistom lu po prostu kupić gotową łódkę.

Dodaj komentarz