Jak wyposażyć warsztat samochodowy?

We współczesnym świecie głównym środkiem transportu i lokomocji stał się samochód. Zastąpił on kolej oraz mniej dostępne środki tj. samolot czy statek. Samochody podobnie jak inne urządzenia mechaniczne wymagają cyklicznych napraw, w celu usunięcia usterki lub też poprawy jego stanu technicznego. Warsztaty samochodowe coraz częściej wyposażone są w szereg skomplikowanych urządzeń, będących wsparciem w procesie naprawy oraz umożliwiają dokonanie naprawy skomplikowanych części samochodowych.


Jaki warsztat wybrać?

mechanikPrzy wyborze warsztatu samochodowego jedną z najważniejszych rzeczy na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest jego renoma i wyposażenie. Według portalu motofocus.pl dobry warsztat samochodowy powinien posiadać szereg niezbędnych certyfikatów i uprawnień, które nie tylko dają możliwość wykonywania skomplikowanych usług, lecz także przyciągną nowych klientów. Jeśli zaś chodzi o wyposażenie takiego punktu naprawczego pojawia się pytania jak powinien być wyposażony dobry warsztat, by spełniał wszystkie oczekiwania swych klientów.

Narzędzia to podstawa

samochódW artykułach na portalu Warsztat.pl można znaleźć informację, że fundamentalne wyposażenie warsztatu stanowią odpowiednio dobrane narzędzia, pozwalające naprawić każdą awarie samochodu. Jest to szczególnie ważne w dobie, gdy większość pojazdów posiada skomplikowane systemu elektroniczne, połączone z mechanicznymi elementami pojazdu, co sprawia, iż naprawa takiego samochodu za pomocą przysłowiowego klucza i młotka, będzie niemożliwa, gdyż większość jego podzespołów wymaga odpowiedniego oprogramowania, pozwalającego na wgląd w komputer pokładowy samochodu, w celu odnalezienia przyczyny awarii. Niezbędne ku temu okaże się wyposażenie naszego warsztatu w komputer zawierający oprogramowanie dopasowane do danego modelu pojazdu. Przy doborze narzędzi do warsztatu należy zadbać również o to aby umożliwiały one szeroką gamę napraw, różnych podzespołów samochodów takich jak:

  • naprawy silnika,
  • diagnostyka układu jezdnego,
  • możliwość naprawy elektryki samochodu.

Jakie narzędzia najważniejsze?

Narzędzia warsztatowePodstawowym typem narzędzi, będących zarazem akcesoriami warsztatowymi są wszelkiego typu podnośniki hydrauliczne, które ułatwią mechanikowi dostęp do elementów zamontowanych na podwoziu samochodu takich jak układ wydechowy, co znacznie przyspieszy czas trwania naprawy, a także pozwoli obniżyć koszty z nią związane. Według strony Sklepwarsztatowy.pl następnym ważnym narzędziem, którym powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego warsztatu jest urządzenie do geometrii kół, szczególnie przydatne w okresie, gdy wielu kierowców wymienia opony z letnich na zimowe lub odwrotnie. To właśnie dzięki temu narzędziu możliwe jest ustawienie odpowiednich parametrów elementów jezdnych jaki są opony, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort prowadzenia samochodu. Na podstawie strony http://www.karstal.pl kolejnym elementem każdego warsztatu powinny być zewnętrzne lub wewnętrzne najazdy samochodowe, które podobnie jak podnośniki ułatwiają dotarcie do podwozia pojazdu, lecz w odróżnieniu od nich nie umożliwiają podnoszenia samochodu na taką wysokość jak podnośniki.

Coś dla dużych

Wagi samochodoweJeżeli jesteśmy posiadaczami samochodu ciężarowego, powinniśmy zwrócić uwagę na wyposażenie naszego serwisu pod kątem naprawy tychże właśnie pojazdów. Nie chodzi tutaj jedynie o wielkość przestrzeni warsztatowej ile o wyposażenie w sprzęt i narzędzia, umożliwiające naprawę ciężarówek. W tym wypadku według strony mobilwag.pl szczególnie ważne jest to, aby posiadał on wagi najazdowe, wykorzystywane w celu sprawdzenia ogólnej masy pojazdu, co pozwala uniknąć kar i mandatów, związanych z jej przekroczeniem. Kolejną ważną rzeczą, którą powinien posiadać warsztat naprawiający nie tylko samochody ciężarowe są wagi samochodowe, zwykle umieszczane na zewnątrz budynku, bądź też pod specjalnie ku temu przeznaczonym zadaszeniu, które podobnie jak wagi najazdowe, pozwalają zachować odpowiednią masę pojazdu.

Podsumowując temat

Jak widać nowoczesne warsztaty samochodowe powinny spełniać rolę nie tylko punktów naprawczych, lecz także służyć diagnozie ewentualnych usterek. Najczęściej spotykane są stałe kompleksy nie tylko warsztatów ale również stacji kontroli czy myjni, usytuowane w pobliżu dużych stacji benzynowych, co umożliwia wykonanie nie tylko niezbędnych napraw ale też konserwacji pojazdu w jednym miejscu.

1 thought on “Jak wyposażyć warsztat samochodowy?

  1. Albin

    Obecnie warsztaty samochodowe czy stacje diagnostyczne nie przypominają takich, jak były kiedyś. Wszędzie nowoczesny sprzęt, dzięki któremu z łatwością można naprawiać usterki ^^

Dodaj komentarz