Jak wyposażyć zakład wykonujący malowanie proszkowe?

Założenie własnej działalność gospodarczej świadczącej usługi malowania proszkowego jest obecnie całkiem dobrym pomysłem na własny biznes. Głównie z racji tego, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jak i popularność samej techniki w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Jak zatem wyposażyć taki zakład i co o samej jego specyfice należy wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Malowanie proszkowe – dobra alternatywa dla malowania mokrego

malowanie proszkoweJak już wspomnieliśmy na wstępie w ostatnim czasie malowanie proszkowe staje się coraz bardziej popularne, zastępując tradycyjne malowanie mokre. Rosnące zainteresowanie klientów tą techniką wynika głównie z tego, że metoda ta ma sporo zalet w porównaniu z tak zwanym malowaniem mokrym. Na podstawie informacji z portalu www.lakiernictwo.net do zalet tego rozwiązania można by zaliczyć:

 • większą ekologiczność – zmniejszona emisja rozpuszczalników,
 • niemal 100% wykorzystanie farby poprzez możliwość odzysku,
 • możliwość stosowanie zamkniętych układów wentylacyjnych (mniejsze zapotrzebowanie na energie),
 • duży stopień maskowanie niedoskonałości metalu,
 • doskonałe zabezpieczenie przed korozją.

Sama technika malowania proszkowego nie należy natomiast do zbyt skomplikowanych. Malowanie to polega na nakładaniu na elementy metalowe naelektryzowanych cząsteczek proszku, które to później za pomocą wysokiej temperatury są stapiane, dzięki czemu tworzy się równomierna powłoka ochronna. Powłoka tego rodzaju cechuje się wysoką odpornością na działanie takich czynników jak: wysoka temperatura, chemikalia, korozja, uszkodzenia mechaniczne. Niemniej choć sama metoda nie jest szczególnie skomplikowana, by móc świadczyć usługę malowania proszkowego należy odpowiednio wyposażyć firmę i to nie tylko w odpowiedni sprzęt.

Odpowiednia wentylacja

filtr kartonowyW przypadku każdego zakładu świadczącego usługi lakiernicze pierwsza rzeczą o jaką należy się zatroszczyć wyposażając zakład jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń w których to odbywa się malowanie. Na początek warto wspomnieć o takim rozwiązaniu jakim jest filtr kartonowy. Rozwiązanie to stosuje się zarówno w przypadku kabin lakierniczych jak i w ścianach natryskowych. Działanie tego filtru opiera się o rozdzielenie bezwładnościowe, czyli cząsteczki cięższe od powietrza osadzają się na ściankach filtra, podczas gdy powietrze przepływa bez przeszkód. Innym rozwiązaniem z zakresu wentylacji o jakim warto powiedzieć jest mata filtracyjna. Maty te, a właściwie konkretny ich rodzaj przeznaczone są do stosowanie z zakładach lakierniczych w celu filtrowania cząsteczek, które mogły by uszkadzać powłokę lakierniczą. Dodatkową ich zaletą jest także fakt, że maty te zapewniają, że powietrze w pomieszczeniach przepływa w sposób równomierny.

Zabezpieczenie przestrzeni

kurtyna paskowaW przypadku zakładu lakierniczego warto także pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu przestrzeni. W przypadku lakierni zwykle konieczne jest wydzieleni oddzielnej przestrzeni na kabinę lakierniczą, można to z powodzeniem zrobić za pomocą takiego rozwiązania jakim jest kurtyna paskowa. Takie kurtyny dzięki materiałom jakie zostały zastosowane do produkcji są bardzo trwałe, a dodatkowo łatwo można wymienić ich część jeśli dojdzie do uszkodzenia. Kurtyna pcv to praktyczne i stosunkowo tanie rozwiązanie, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystuje się je nie tylko w przypadku zakładów lakierniczych. Ich zaletą jest także fakt, że pomagają zatrzymywać ciepłe powietrze a jednocześnie umożliwiają przepływ powietrza, co poprawia warunki panujące w kabinie lakierniczej.

Dodatkowe zabezpieczenie

malowanie proszkoweZarówno w przypadku malowania proszkowego a tym bardziej w przypadku piaskowania konieczne jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Piaskowanie jest pracą w niesprzyjających i szkodliwych warunkach dla pracownika, a co za tym idzie konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań z zakresu BHP. Można by tu wskazać takie rozwiązania jak:

 • kombinezon pyłochronny
 • rękawice powleka PCV z rękawem
 • buty ochronne
 • maska

Dodatkowo musi zostać zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Właściwa ochrona w tym wypadku jest bardzo ważna, ponieważ w wyniku wykonywania tego typu pracy pracownicy mogą nabawić się chorób pyliczych.

Podsumowanie tematu

Kwestia odpowiedniego zabezpieczenie zakładu lakierniczego jak i odpowiedniego wyposażenia go pod względem BHP jest o wiele bardziej skomplikowana niż zakup odpowiedniego sprzętu umożliwiającego malowanie proszkowe czy piaskowanie, dlatego właśnie te kwestie zostały tu omówione. Pamiętajmy o tym, że są one równie ważne, a może nawet i ważniejsze niż zakup samego sprzętu lakierniczego.

1 myśl na temat “Jak wyposażyć zakład wykonujący malowanie proszkowe?

 1. Jeremi

  Według mnie w takich zakładach powinny przede wszystkim znaleźć się dobre wentylatory jak i wentylacja wymieniająca powietrze z drobinkami lakieru na oczyszczone. Dlatego taka wentylacja powinna posiadać dobre filtry.

Dodaj komentarz