Nowoczesne sposoby obróbki materiałów

obróbka skrawaniem

Na dzień dzisiejszy obróbka skrawaniem jest jednym z popularniejszych sposobów obróbki różnego rodzaju elementów wykonanych tak z drewna, pleksi jak i metalu. Fakt, że metoda ta może być zastosowana do obróbki różnego rodzaju materiałów sprawia, że jest to bardzo wszechstronna technika, znajdująca zastosowanie w wielu różnych branżach. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych i ważniejszych informacji związanych z obróbka skrawaniem i jej charakterystyką.

Obróbka skrawaniem – ogólna charakterystyka

Obróbka skrawaniem klasyfikowana jest jako jeden z rodzajów obróbki ubytkowej. Metoda ta polega na mechanicznym usuwaniu fragmentów-skrawków obrabianego elementu. Warto jednak zaznaczyć, że termin obróbka skrawaniem odnosi się do kilku różnych technik wykonywania obróbki materiałów, wśród których można wyróżnić takie jak:

Technika obróbki

Rodzaj obróbki

Obróbka ścieraniem

docieranie, szlifowanie, polerowanie, gładzenie

Obróbka wiórowa

frezowanie, toczenie, wiercenie, struganie, dłutowanie

Obróbka obwiedniowa

koła zębate

Wymienione powyżej techniki obrabiania skrawaniem wykorzystują inne narzędzia, a co za tym idzie sposób obrabiania materiału też się nieco od siebie różni, niemniej zasada pozostaje taka sama- zawsze usuwana jest cześć materiału obrabianego. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie powyższe metody choć zaliczane do obróbki skrawaniem dają różne rezultaty i stosowane są do różnego rodzaju materiałów, dlatego metoda obróbki skrawaniem powinna być zawsze dobierana indywidualnie. Zazwyczaj jednak jeden rodzaj materiału można obrobić przy zastosowaniu kilku różnych metod, choć rezultaty i tak nie będą dokładnie takie same, co należy mieć na uwadze dokonując wyboru techniki obróbki danego materiału

Obróbka skrawaniem CNC – co warto wiedzieć?

obróbka skrawaniemNa przestrzeni ostatnich lat coraz popularniejsza staje się obróbka skrawaniem cnc. Warto zatem wiedzieć czym charakteryzuje się ten rodzaj obróbki skrawaniem. Na podstawie www.4metal.pl obróbka cnc to technika obróbki skrawaniem w której wykorzystuje się maszyny skrawające, które to są sterowane przez komputer, co umożliwia zautomatyzowanie całego procesu. Obróbka cnc ma tę przewagę nad tradycyjnymi metodami obróbki skrawaniem, że proces ten jest całkowicie powtarzalny, dzięki czemu może z powodzeniem być stosowany na liniach produkcyjnych do masowej produkcji jednakowych elementów. Komputery sterujące całym procesem mogą zostać dowolnie zaprogramowane, dzięki czemu możliwe jest obrobienie elementów o różnej specyfice, a cały proces dzięki zautomatyzowaniu staje się o wiele szybszy.

Maszyny cnc – jakie się stosuje?

Obróbka skrawaniem CNCStosowanie systemu cnc wymaga podłączenia odpowiednich maszyn. Do najczęściej stosowanych maszyn cnc można zaliczyć takie jak:

  • frezarki,
  • tokarki,
  • elektrodrążarki.

Frezarki cnc mają sztywną konstrukcją, która jest dopasowana do techniki CNC. Urządzenia te mają zwykle centralnie ulokowany pulpit sterowniczy, który ułatwia ustawienie pracy frezarki. Maszyny cnc mają takie same funkcje obróbki jak standardowe maszyny jednak zastosowany w nich system cnc pozwala na wygodne programowanie dialogowe działania maszyny. Pozostałe maszyny cnc wyglądają dość podobnie – to znaczy ich ogólna zasada działanie jest taka sama jak zwykłych maszyn przeznaczonych do obróbki skrawaniem, a tym co je wyróżnia jest właśnie stosowane w nich oprogramowanie cnc.

Urządzenia cnc – a oprogramowanie

Obróbka skrawaniem CNCWażnym elementem decydującym o sposobie działania maszyn cnc jest już wspomniany oprogramowanie. Urządzenia cnc wyposażone są zwykle w oprogramowanie cad cam. Zasadniczo cad cam software jest to zintegrowany rodzaj oddzielnego oprogramowania CAD i CAM. CAD jest systemem, który wspiera komputerowe programowanie – oznacza to, że oprogramowanie to umożliwia wirtualne projektowanie prac na ekranie komputera. Projektowanie to pozwala na określenie takich cech obrabianego materiału jak:

  • cechy dynamiczne materiały,
  • cechy geometryczne materiału,
  • dechy technologiczne materiału (rodzaj materiału).

W artykułach na portalu staleo.pl można przeczytać zastosowanie systemu CAD daje także pracownikom większy dostęp do bibliotek danych, obowiązujących przepisów i norm co ułatwia i przyspiesza prace nad projektem oraz umożliwia prace nad opracowywaniem projektu większej liczbie osób. Oprogramowanie typu CAM natomiast umożliwia zintegrowanie fazy projektowania elementu z fazą jego wytwarzania. Systemy te na podstawie obrazu 2D lub 3D umożliwiają tworzenie ścieżek narzędzi, czyli ruchu po którym narzędzia skrawające mają poruszać się względem obrabianego przedmiotu. Zastosowanie systemu CAM umożliwia obrobienie materiału zgodnie z wytycznymi projektu.

Podsumowując

Obróbka skrawaniem jest bardzo popularnym sposobem obrabiania materiałów, jednak na dzień dzisiejszy głównie stosuje się obróbkę cnc, Obróbka cnc jako zautomatyzowany system umożliwia szybsze i dokładniejsze wykonywanie projektów, co jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania. 

Jedna myśl o “Nowoczesne sposoby obróbki materiałów

  1. Ignacy

    Najważniejsze jest to, że obecnie do takich prac są wykorzystywane systemy komputerowe. Dzięki nich uzyskuje się lepszej jakości produkty jak i powtarzalność.

Dodaj komentarz