Prawidłowe zastosowanie kątowników

Przy pracach budowlanych, czy wykończeniowych stosuje się wiele narzędzi, które nie tylko ułatwiają nam pracę, ale również zabezpieczają dane elementy przed uszkodzeniem. Jednym z takich urządzeń są kątowniki, które pomagają nam wymierzać kąty, ale również możemy stosować je do wykończenie niektórych powierzchni. Dostaniemy je w każdym sklepie stolarskim, czy też budowlanym.

Jakie rodzaje kątowników wyróżniamy? 

kątowniki aluminioweKątowniki są to narzędzia, które pozwalają nam na wydzielenie kąta prostego, czy też takiego który ma czterdzieści pięć stopni. Dodatkowo dzięki nim możemy wyznaczyć nawet środek koła. Ich wygląd jest bardzo prosty. Składają się z dwóch ramion, które połączone są ze sobą właśnie kątek prostym. W każdym sklepie dostaniemy różne ich rodzaje i każdy z nich będzie przystosowany do innej dziedziny. W związku z tym wyróżniamy kątownik stolarski, stalowy, budowlany, nastawny, uniwersalny, a także z elektronicznym odczytem. Dodatkowo na rynku dostępne są kątowniki, które wykorzystuje się podczas budowy dużych konstrukcji. Nie tylko ochraniają one ramy budynków, ale również możemy spotkać je na przykład w maszynach rolniczych. Wykonywane są najczęściej ze stali, czy też aluminium. Kątowniki aluminiowe często używane są przy budowaniu otworów na okna czy drzwi. Pozwalają na wzmocnienie konstrukcji i przy okazji nadaniu jej odpowiedniego kształtu. Najczęściej wykorzystywane są przez murarzy i stolarzy. Znajdziemy je także w konstrukcji schodów czy dachów. Najważniejszą ich cechą jest to, że są odporne na warunki atmosferyczne, przez co zachowują swoje proporcje niezależnie od tego czy jest zimna i temperatura jest na minusie, czy też lato. Mogą być używane przez bardzo długi czas, niekiedy nie są one w ogóle wymienianie podczas remontów, czy innych napraw. Będąc w sklepie należy odpowiednio poinformować sprzedawcę, jaki kątownik chcemy kupić. Za ich pomocą nie tylko wzmacniamy konstrukcję, ale również możemy wyznaczać kąty proste. W związku z tym trzeba uważać, żeby kupić odpowiedni sprzęt.

Wybierając odpowiedni kątownik należy na samym początku zastanowić się do czego będzie on nam potrzeby. Tak by w sklepie nie mieć już żadnych wątpliwości. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swojego wyboru, najlepiej jest zapytać się fachowca o radę, by potem nie żałować zakupu. Dodatkowo możemy po prostu zlecić kupno kątowników ekipie remontowej, która zajmuje się danym obiektem.