Przeznaczenie kredytów technologicznych

Wiele osób zadłuża się w bankach na potęgę, a potem ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Często robią tak też przedsiębiorcy, którzy nie widzą innego rozwiązania. Pożyczki i kredyty bankowe są udzielane na mało konkurencyjnych warunkach, choć dla firm mają one lepszą ofertę niż dla indywidualnych osób.

W jakiej wysokości jest kredyt technologiczny?

kredyty technologiczneRozwój firmy może się odbywać na wielu poziomach. Czasem wystarczy dobra reklama, zwiększenie asortymentu, czy wprowadzenie nowej linii technologicznej. W dzisiejszych czasach na rynku jest bardzo dużo konkurencja niemalże w każdej branży handlowej i produkcyjnej, więc wygrywają ci, którzy są najbardziej elastyczni i szybko się dostosowują do zmieniających się warunków panujących na rynku. Co chwile powstają nowe firmy, które wprowadzają  innowacyjne rozwiązania, którymi wyprzedzają konkurencję, dlatego wiele firm stawia właśnie na technologię. Opatentowanie własnej, niepowtarzalnej technologi i jej wdrożenie we własnej firmie, może być bardzo kosztowne, więc przydatne w tym celu mogą być specjalne kredyty technologiczne. Są one udzielane przez banki współpracujące z instytucjami zajmującymi się dofinansowaniem. Wsparciem dla przedsiębiorcy jest premia technologiczna, która stanowi spłatę części kredytu technologicznego udzielonego przez bank komercyjny. Warunkiem koniecznym przy uzyskaniu takiego dofinansowania, jest posiadanie wkładu własnego w wysokości dwudziestu pięciu procent kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu technologicznego. Dofinansowanie w postaci kredytu jest udzielane tylko podmiotom prowadzącym działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej będącego mikro, makro, albo średniej wielkości przedsiębiorstwem. Wysokość środków jakie możemy dostać zależy od kwoty o jaką wnioskujemy. Możemy żądać stu tysięcy, albo kilku milionów złotych.

Za uzyskane środki możemy zakupić nową linię technologiczną, lub dostosować już istniejącą do nowych warunków. Możemy także wdrożyć własną technologię, która jest jedyna w swoim rodzaju i wymaga stworzenia całego zaplecza, które umożliwi jej funkcjonowanie. Jednak są też pewne obostrzenia, mówiące czego nie można zrobić i na przykład z tych środków nie można zakupić środka trwałego, w którym została wdrożona nowa technologia.