W jaki sposób sprawdzać stan konstrukcji stalowych?

hala stalowa

Konstrukcje stalowe obecnie są powszechnie wykorzystywane w wielu różnych branżach. Ich popularność wynika w dużej mierze z tego, że ich budowa jest dość prosta, a dodatkowo cechują się one dużą trwałością. Niemnie choć stal jest materiałem bardzo wytrzymałym to jednak pod wpływem pewnych czynników może ona tracić swoje właściwości, a tym samym może ulec osłabieniu cała konstrukcja, Ważne zatem jest to by została ona odpowiednio zbudowana i zabezpieczona jak i to by regularnie przeprowadzana były badania stanu technicznego. 

Konstrukcje stalowe – co należy wiedzieć?

hala stalowaKonstrukcje stalowe to w ogólnym rozumieniu obiekty architektoniczne, które wykonuje się z elementów stalowych lub też z całych zespołów stalowych. Elementy zastosowane do budowy mają za zadanie przenoszenie ciężaru konstrukcji (większości ciężaru) na fundamentu budynku. Przy budowie tego typu obiektów wykorzystuje się wyroby hutnicze do których można zaliczyć takie elementy jak pręty żebrowane, pręty gładkie, profile, blachy, kształtowniki, itd. Ważne jest to, że rodzaj zastosowanych materiałów do budowy konstrukcji stalowej wpływa na jej przeznaczenie i tak według www.4metal.pl można wyróżnić następujące rodzaje konstrukcji:

 • konstrukcje stalowe z szkieletów prętowo-ciągnowych (mosty wiszące i dachy),
 • konstrukcje stalowe z szkieletów prętowych (hale, dachy, ustroje przemysłowe) ,
 • konstrukcje stalowe powierzchniowe (zbiorniki).

Niemniej przy każdej budowie konstrukcji stalowych wykorzystywana jest stal zbrojeniowa. W dużej mierze to od jej wyboru, będzie zależało to na ile trwała będzie konstrukcja. Niemniej należy pamiętać o tym, że konstrukcje stalowe w wyniku działania szkodliwych czynników mogą tracić swoje parametry, a co za tym idzie ważne jest także i to by regularnie i w odpowiedni sposób sprawdzać jej stan.

Budowa konstrukcji metalowych a analiza jakości materiału

Na stan konstrukcji stalowych jak już wspomnieliśmy powyżej ma wpływ to jakiego rodzaju materiały zostaną zastosowane, Należy się liczyć z tym, że jakiekolwiek nieciągłości w strykturze materiału mogą doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji, dlatego ważne jest to by materiały stosowane do budowy hala stalowazostały poddane uprzednio odpowiednim badaniom. Do określania stanu takich elementów stalowych jak choćby kształtowniki stosuje się tzw. badania nieniszczące. Badania nieniszczące zasadniczo polegają na tym by wskazać i zobrazować nieciągłości w danym materiale. Niemniej istotny jest fakt, że na dzień dzisiejszy dostępnych jest wiele rodzaj ów badań nie niszczących, które mogą zostać przeprowadzone w przypadku konstrukcji stalowych. Wśród nich można wskazać takie jak:

 • Metoda Wizualna,
 • Metoda penetracyjna,
 • Metoda prądów wirowych,
 • Metoda magentyczno-proszkowa,
 • Metoda ultradźwiękowa ,
 • Metoda radiograficzna.

Jako pierwsze zwykle wykonuje się badanie wzrokowe, które pozwala określić czy widoczne są jakieś nieciągłości, do dokładnego zdiagnozowania problemu zawsze jednak konieczne jest wykonania innych-dokładniejszych analiz. Ich dobór jednak zwykle pozostaje kwestią dość indywidualna podyktowaną rodzajem zaobserwowanych nieciągłości materiału, przeznaczeniem tegoż materiału i jego rodzajem.

Stan techniczny konstrukcji stalowych – badania techniczne

kratyWedług inzynieria.come jakość materiałów zastosowanych do budowy konstrukcji stalowych jest bardzo ważne, nie można jednak zapomnieć o tym, że znaczenie mają także i metody zastosowane do wykonania całej konstrukcji jak i to w jaki sposób została ona zabezpieczona. Obiekty przemysłowe jakimi zwykle są konstrukcje stalowe nawet poprawnie wykonane narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a co za tym idzie by mieć pewność odnośnie tego, że obiekty te są całkowicie bezpieczne konieczne jest przeprowadzanie regularnych badań, które pozwolą na określenie stanu technicznego konstrukcji. Do testów, które powinny być wykonywane w przypadku tego typu obiektów można by zaliczyć takie badania jak próba zginania złącz spawanych, próba łamania złącz spawanych. Badania tego typu pozwalają określi czy budowa została wykonana zgodnie z założeniami projektu oraz czy poszczególne elementy mają odpowiednią wytrzymałość, typową dla tego typu konstrukcji. Zaznaczyć jednak należy, że wskazane powyżej badania nie są jedynymi dostępnymi na rynku badaniami mechanicznymi.

Spektrometria – a badanie stanu elementów

badaniaObecnie dość powszechnie stosowanym rodzajem badań przy określaniu wytrzymałości materiałów budowlanych jest spektrometria. Spektrometr podczerwieni pozwala ona na określenie tego jaka w danym materiale jest zawartość poszczególnych metali i czy jest ona zgodna z wymaganą normą. Dodatkową zaletą tej metody jest szybkość badania. Obecnie dostępny jest spektrometr przenośny, który można wykorzystywać w dowolnym miejscu, dzięki czemu zostawanie tej metody usprawnia cały proces budowy. Spektrometria choć jest dość wygodna alternatywą to jednak pozostaje jedną z wielu metod za pomocą, których można określić stan elementu.

Krótko podsumowując

Sposobów na sprawdzenie stanu konstrukcji metalowych na dzień dzisiejszy jest naprawdę wiele. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków pozwalają one na sprawdzenie określonych, odrębnych parametrów. 

Jedna myśl o “W jaki sposób sprawdzać stan konstrukcji stalowych?

 1. Paweł

  Specjaliści obecnie mają wiele urządzeń, dzięki którym sprawdzą stan elementu stalowego czy złączy spawanych, także w łatwy sposób określą gdzie w konstrukcji żelbetowej jest zbrojenie i czy nadal jest w dobrym stanie. I te wszystkie badanie można wykonać bez ingerencji w konstrukcję.

Dodaj komentarz