W jaki sposób transportować ciężkie elementy?

Ciężkie i wielkogabarytowe materiały są obecnie powszechnie wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu i budownictwa. Ich przenoszenie bywa jednak dość kłopotliwe i bardzo często wymaga stosowania dodatkowych rozwiązań. Jakie rozwiązania wykorzystuje się do transportu ciężkich elementów? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w tym artykule. 

Transport ciężkich materiałów – a dźwigi

dźwigJednym z podstawowych rozwiązań wykorzystywanym przy transporcie materiałów ciężkich są dźwigi. Według informacji zawartych na portalu etransport.pl dźwig w ogólnym rozumienie jest maszyną wyposażoną w dźwignicę-windę, za pomocą której przemieszcza się ładunek. Dźwignica porusza się wzdłuż prowadnicy, która to jest nachylona pod odpowiednim kątem – nie większym niż 15 stopni w zależności od wysokości. Same dźwigi można podzielić na kilka rodzajów, a wśród nich na takie jak:

  • dźwigi przyścienne,
  • dźwigi okrężne,
  • dźwigi pochyły,
  • żurawie,

Co ważne by dźwig mógł być sprawnie wykorzystywany do przenoszenia ciężkich elementów musi on zostać wyposażony w odpowiednie dodatkowe rozwiązania.

Zawiesia pasowe – co warto wiedzieć?

Zawiesia pasoweZawiesia pasowe są jednym z rodzajów zawiesi dźwigowych wykorzystywanych do transportu ciężkich ładunków. Jest to jeden z najpowszechniej wykorzystanych rodzajów zawiesi, jednak należy wiedzieć, że posiada on pewne ograniczenia. Zasadniczo wybór zawiesi do dźwigu powinien być podyktowany takimi czynnikami jak:

  • rodzaj środowiska w którym ma być wykorzystywane zawiesie (temperatura, substancje chemiczne)
  • natężenie eksploatacji
  • właściwości transportowanego elementu (waga, budowa, rodzaj krawędzi)

Omawiane tutaj zawiesia pasowe stosuje się przede wszystkim do transportu materiałów, które można przenosić przy zastosowaniu opasania ładunku. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim w przypadku materiałów dość delikatnych, które są wrażliwe na nacisk, choć także w przypadku mniej delikatnych materiałów może być wykorzystywana. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pasy zawiesia są zdecydowanie tańsze niż zawiesia łańcuchowe czy linowe. Dodatkowo ich waga jest bardzo mała w porównaniu z ciężarem jaki są w stanie udźwignąć co sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne, które można łatwo transportować i przechowywać. Dodatkowo są one odporne na działanie kwasów, co także umożliwia im prace w warunkach w których np. pasy łańcuchowe nie mogłyby zostać użyte. Niemniej zawiesia pasowe posiadają takie wady jak niewielki zakres temperatur w jakich mogą być wykorzystywane od -40 – 100 stopni Celsjusza oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne w związku z czym nie mogą być one stosowane w przypadku materiałów o ostrych krawędziach, ponieważ mogą ulec przerwaniu czy przecięciu. Wszystko to sprawia, że choć zawiesia pasowe są praktycznym rozwiązaniem to jednak wybór zawiesi dźwigowych powinien być dobrane pod kątem parametrów przenoszonego elementu.

Transport hds – jako alternatywa dla dźwigów

Transport hdsAlternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych dźwigów przy przenoszeniu ładunków o dużym ciężarze może być dźwig hydrauliczny montowany na naczepie samochodu. Transport hds umożliwia swobodne załadowanie ciężkiego elementu, przewiezienie go w dowolne miejsce oraz rozładowaniu. Wszystko to sprawia, że przy wykorzystaniu tego rozwiązania materiał można transportować nie tylko na terenie np. budowy, ale przewieźć w dowolne miejsce. Dodatkowo transport hds jako usługa jest zwykle zdecydowanie tańszy niż wynajęcie tradycyjnego dźwigu, co także przemawia za tym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać że w przypadku transport hds są większe ograniczenie, jeśli chodzi o wysokość na jaką można podnieść ładunek, niż jest to w przypadku tradycyjnych dźwigów.

Transport ciężarowy – czyli jak przewieźć ciężki ładunek

Transport ciężarowyTransport materiałów ciężkich odbywa się również za pomocą samochodów ciężarowych. Przewóz ładunków ciężkich czy wielkogabarytowych wymaga doboru odpowiednich aut jak i sposób ich zabezpieczenia na czas transportu. Jeśli chodzi o transport materiałów ciężkich to według portalu www.transport-expert.pl najpowszechniejszy jest transport 24 tony, czyli taki który pozwala na przewiezienie bardzo ciężkich ładunków zwykle bez względu na ich formę, ponieważ usługa ta obejmie zarówno transport maszyn, materiałów sypkich jak i towarów na paletach. Transport towarowy jest najpowszechniejszym sposobem transportowania ładunków ciężkich na znaczne odległości. Metoda ta pozwala na przewiezie praktycznie każdego rodzaju materiałów na dowolny dystans, tak w obrębie jednego kraju jak i pomiędzy różnymi krajami.

Podsumowując w dwóch zdaniach

Sposobów na transportowanie materiałów ciężkich jest obecnie całkiem sporo. Ich wybór powinien jednak być uzależniony od tego, gdzie ma zostać przetransportowany ładunek jak i od rodzaju samego ładunku.

1 thought on “W jaki sposób transportować ciężkie elementy?

  1. Andrzej

    W budownictwie bardzo przydają się samochody z HDS. Jednak również do nich potrzebne są zawiesia, aby załadunek jak i rozładunek był łatwiejszy.

Dodaj komentarz