Wykonać samemu czy kupić gotowe szambo betonowe?

Myśląc o budowie domu, jedną z rzeczy o której powinniśmy pamiętać zanim jeszcze ruszą prace jest szambo. To właśnie od jego odpowiedniej konstrukcji zależeć będzie działanie kanalizacji w naszym domu. Najczęściej spotykanymi są szamba betonowe, ich zaletą jest fakt, iż sami możemy ustalić ich pojemność, dopasowaną do naszych potrzeb. Wiele osób zastanawia się czy kupić już gotowego szamba czy też wykonać je samemu?

Właściwe położenie

szambo betonoweWedług portalu budowlanego jakim jest www.wielkiebudowanie.pl gdy planujemy budowę szamba na swojej działce, powinniśmy jak najdokładniej przemyśleć jego lokalizację. To właśnie od niej zależy czy będzie ono prawidłowo spełniało swoje zadania. Najważniejszym aspektem podczas dokonywania tego wyboru jest rodzaj terenu. Warto pamiętać aby szambo nie znajdowało się w podmokłym miejscu, gdyż może to spowodować, że będzie do niego napływać woda gruntowa, co przyczyni się do jego szybkiego napełniania i konieczności częstszego wywozu. Następnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest to aby znajdowało się ono w odpowiedniej odległości od podwórza, gdyż wydobywające się nieprzyjemne zapachy, mogłyby zepsuć atmosferę na naszej działce. Gdy już wybierzemy najlepsze miejsce w którym znajdzie się szambo, konieczne okażą się roboty ziemne, które przygotują miejsce w którym je umieścimy. Skorzystanie z tych usług pozwoli nam na zaoszczędzenie dużej ilości czasu a także kłopotów z wywozem nadmiaru ziemi.

Mocna konstrukcja

szambo betonoweJeśli zdecydowaliśmy na wykonanie szamba samodzielnie, powinniśmy być przygotowani na konieczność zgromadzenia niezbędnych materiałów, dzięki którym będziemy mogli je zbudować. Wśród najważniejszych są między innymi:

  • materiały izolacyjne,
  • żwir,
  • cement.

Wszystkie te elementy sprawią, że budowa naszego szamba przebiegnie w sposób szybki i bezproblemowy. Najważniejszą jednak rzeczą o której nie możemy zapomnieć jest stal zbrojeniowa. To właśnie ona sprawi, że konstrukcja szamba będzie trwała i wytrzymała. Warto pamiętać aby odpowiednio ułożyć pręty żebrowane, co poprawi proces wiązania, dzięki czemu otrzymamy maksymalnie wytrzymałą konstrukcję która posłuży na długie lata. Szczególnie istotne będzie zastosowanie stali przy wykonaniu wieka szamba. Sprawi to, iż będzie ono wytrzymałe, dzięki czemu nie będzie obawy, że ulegnie ono zniszczeniu.

Solidne wiązanie

szambo betonoweWedług www.obud.pl w momencie gdy będziemy mieli już przygotowaną stalową konstrukcję warto abyśmy zwrócili uwagę na dobór właściwego rodzaju betonu. Najlepszym rozwiązaniem okaże się beton towarowy. Decydując się na ten krok, zyskamy możliwość zamówienia betonu dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb. Kolejną zaletą będzie rozwiązanie problemu z jego transportem, ponieważ zamówiony beton w danej firmie, zostanie nam dostarczony przez betonowóz. Warto jednak pamiętać aby dokładnie przemyśleć jaką ilość betonu będziemy potrzebowali, gdyż w przypadku zamówienia zbyt dużej jego ilości, będziemy obciążeni dodatkowymi kosztami. Jeśli nie będziemy w stanie samodzielnie dobrać jego rodzaju, powinniśmy skontaktować się z betoniarnią, której pracownicy pomogą nam we właściwym wyborze betonu. Największym atutem takiego rozwiązania jest fakt, iż na teren budowy otrzymamy gotowy beton, bez konieczności dodatkowej pracy. Ciekawym pomysłem okaże się jeśli na gotową płytę szamba nawieziemy właściwą ilość ziemi, która umożliwi posianie trawy, dzięki czemu to miejsce wkomponuje się w pozostałą przestrzeń działki.

Gotowe rozwiązania

szambo betonoweW przypadku gdy nie mamy możliwości samodzielnej budowy szamba, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dostępne w sprzedaży gotowe szamba betonowe. To rozwiązanie sprawi, iż nie będziemy musieli sami martwić się o stworzenie jego konstrukcji a jedyną rzeczą którą wykonamy, będzie przygotowanie otworu do którego zostanie ono wpuszczone. Szamba betonowe dostępne na rynku są różnej wielkości oraz kształtów, co umożliwia indywidualne dopasowanie do naszych potrzeb. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że posiadają one wszelkie niezbędne elementy tak, że po ich zainstalowaniu można od razu rozpocząć korzystanie z nich. Warto zauważyć, iż taka opcja jest stosunkowo droższa niż w przypadku samodzielnej budowy szamba. Dlatego też warto przed zakupem zapoznać się z cennikami różnych firm aby móc wybrać jak najtańszą ofertę.

Podsumowując

Szambo stanowi jeden z podstawowych elementów, dzięki którym nasze domy mogą funkcjonować we właściwy sposób. Przy planowaniu jego budowy warto zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami technicznymi, tak aby nasze szambo nie sprawiało dodatkowych kłopotów.  

1 thought on “Wykonać samemu czy kupić gotowe szambo betonowe?

  1. Paweł

    Wiadomo, że wykonanie samemu takiego szamba jest tańsze, ale jednak czy komuś chce się z tym tyle bawić, szczególnie jeśli się na tym nie zna. Wiadomo, że wtedy lepiej jest kupić gotowe, do tego firmy oferują umieszczanie takich szamb i montaż ich na działce

Dodaj komentarz