Wykorzystywanie odnawialnych źródeł – czy to się opłaca?

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii także i w Polsce staje się na przestrzeni ostatnich lat coraz popularniejsze. W dużej mierze wynika to z tego, że na tego typu inwestycje można otrzymać spore dotacje. Czy jednak tego typu rozwiązania pozwalające nam na wykorzystanie zielonej energii naprawdę się opłacają. I na ile sprawdzają się one w polskich warunkach klimatycznych odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule. 

Odnawialne źródła energii – możliwości

odnawialne źródłaNa dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o sposoby na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to możliwości mamy całkiem sporo. Na podstawie informacji z portalu ioze.pl wśród nich można by wskazać takie rozwiązania jak:

  • pompy ciepła,
  • instalacje fotowoltaiczne,
  • turbiny wiatrowe.

Niemniej należy się liczyć z tym, że efektywność tych systemów może być różna w zależności od miejsca w jakim dany system będzie wykorzystywany jak i zapotrzebowania domu na energie cieplną czy elektryczną. Fakt ten należy uwzględnić decydując się na zainwestowanie w zielona energie, a co za tym idzie należy się zorientować czym poszczególne instalacje się charakteryzuje, jaka jest ich specyfika i w jakich sytuacjach sprawdzają się one najlepiej.

Pompy ciepła – co warto wiedzieć?

Pompy ciepłaPompy ciepła to w Polsce chyba najpopularniejsze rozwiązanie z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wynika to z tego, że przynajmniej w przypadku powietrznych pomp ciepła nie ma w zasadzie żadnych przeszkód, jeśli chodzi o ich montaż, dzięki czemu dobrze sprawdzają się one w każdym miejscu jak i warunkach. Niemniej choć nowoczesne pompy ciepła typu powietrze woda mają zadowalającą wydajność nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych, z czym starsze modele miały problemy to jednak rozwiązanie to w większości przypadków okazuje się być nie wystarczające by w pełni zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energie cieplną. Dlatego system ten wykorzystuje się jako rozwiązanie uzupełniające, które pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania domu jak i w pozytywny sposób przekłada się na stan środowiska naturalnego. Należy jeszcze nadmienić w temacie pomp ciepła, że wyróżniamy jeszcze pompy gruntowe i wodne, jednak możliwość ich wykorzystania jest już bardziej uwarunkowana specyfiką terenu, a co za tym idzie wiążę się z większa ilością ograniczeń, z racji czego systemy te są zdecydowanie mniej popularne, choć przy tym ich wydajność jest większa.

Instalacje fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne Według portalu gramwzielone.pl obecnie najbardziej promowanym systemem, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii są instalacje fotowoltaiczne. To właśnie na tego rodzaju inwestycje dostępnych jest najwięcej różnych typów dotacji. Czy jednak systemy te sprawdzając się w naszych warunkach klimatycznych? Odpowiednio zamontowane baterie słoneczne, których powierzchnia zostanie właściwie dobrana do zapotrzebowania domu na energie mogą w pełni pozwolić na uniezależnienie się od ogólnokrajowych dostawców prądu. Niemniej w większość przypadków panele fotowoltaiczne stosuje się jedynie do pozyskania części energii, obniżając tym samym koszt utrzymania domu. Wynika to z tego, że powierzchnia paneli wystraszająca do pełnego zaopatrzenia gospodarstwa domowego była by zbyt duża, a tym samym i kosztowna. Niemniej system ten, choć może mieć nieco różną wydajność w zależności od panującej pogody w polskich warunkach sprawdza się dość dobrze i jest mało kłopotliwy. Ważne jest jednak to by instalacje fotowoltaiczne były montowane z zachowaniem podstawowych zasad, mianowicie mogą one być umieszczane na dachach lub też być budowane w wersji wolno stojącej na terenie posesji – ważne jest jednak to by były one umiejscowione w taki sposób by nic nie ograniczało dostępu promieni słonecznych, jeśli panele będą zacienione przez wysokie drzewa czy inne domy ich wydajność będzie mocno ograniczona.

Turbiny wiatrowe – czyli niedoceniane energia wiatrowa

turbiny wiatrowe pionoweTurbiny wiatrowe w Polsce są rozwiązaniem stosunkowo rzadko wykorzystywanym. Wynika to przede wszystkim  z tego, że nie każde miejsce nadaje się do ich montażu, dlatego ich budowa musi być poprzedzona przeprowadzeniem odpowiednich badań i analiz pozwalających na określenie tego jaka będzie wydajność turbiny. Fakt ten zniechęca wielu inwestorów, niemniej obecnie dostępne są na rynku także turbiny wiatrowe pionowe, które lepiej sprawdzają się w terenach zabudowanych. Wynika to z tego, że elektrownie wiatrowe pionowe nie muszą być nakierowane na wiatr, dzięki czemu działają one bez względu na jego kierunek. Dodatkowo są one także mniejsze, dzięki czemu ich montaż jest prostszy, co także dla prywatnych inwestorów może mieć spore znaczenie. Wszystko to sprawia, że na dzień dzisiejszy choć nadal turbiny wiatrowe nie zawsze mogą być stosowane to są one dość ciekawą alternatywą.

Podsumowanie tematu

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii obecnie opłaca się nie tylko ze względu na fakt, że rozwiązania te pozwalają na obniżenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, ale także i dlatego, że pozytywnie wpływają one na stan środowiska naturalnego co w dzisiejszych czasach w dużej mierze zyskuje na ważności.

1 thought on “Wykorzystywanie odnawialnych źródeł – czy to się opłaca?

  1. Mirek

    Inwestycja jest droga, jednak po kilku latach na pewno będzie można zauważyć skutki i oszczędności na rachunkach.

Dodaj komentarz