Wyposażenie lotnisk – co tam możemy spotkać?

lotnisko

Lotniska są bardzo specyficznymi miejscami, to właśnie tam każdego dnia tysiące ludzi udaje się w podróż w wielu kierunkach. Dlatego też aby zapewnić jego sprawne funkcjonowanie konieczne jest zadbanie o to aby było ono jak najbardziej właściwie wyposażone, dzięki czemu możliwe będzie sprawne odprawianie kolejnych lotów. Większość z elementów wyposażenia lotnisk odgrywa kluczową rolę jeśli chodzi o zapewnienie podróżnym wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Najważniejszymi elementami są wszelkiego typu wykrywacze metali oraz urządzenia służące do prześwietlania zawartości bagaży podróżnych. Dlatego też bardzo ważne jest aby takie urządzenia były zawsze sprawne i mogły zwiększać poziom bezpieczeństwa wszystkich podróżnych. Co zatem możemy znaleźć na lotnisku?

Porządek w kolejkach czyli wykorzystanie słupków z taśmą

lotniskoNa każdym lotnisku panuje zazwyczaj chaos, wynikający z dużej liczby osób, które przebywają na nim w jednym czasie. Dlatego też aby zapewnić jak najbardziej płynną obsługę pasażerów w celu utworzenia kolejek stosuje się słupki z taśmą. Są to pionowe słupki wyposażone w system zwijania taśmy podobny do tego który jest stosowany w przypadku samochodowych pasów bezpieczeństwa. Sam słupek jest wykonany ze stali, co gwarantuje mu dużą wytrzymałość. Zamontowane w nich nylonowe taśmy osiągają maksymalną długość do 2 metrów i mogą zawierać nadruki np. nazwy danego portu lotniczego. Atutem takich słupków jest możliwość dowolnego ustawienia ich w przeróżnych konfiguracjach, dzięki czemu można wytyczyć dowolne miejsce w którym ustawi się kolejka np. do odprawy. Warto również wspomnieć, że takie słupki posiadają odpowiednią podstawę, która gwarantuje im stabilność. Dzięki zastosowaniu słupków z taśmą możliwa jest sprawna obsługa pasażerów w wybranych miejscach a także zagwarantowanie porządku na lotnisku.

Niebezpieczne przedmioty – bramki do wykrywania metali

Bramkowy wykrywacz metaliPodróżowanie samolotem wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności takich jak zakaz wnoszenia przedmiotów metalowych na pokład. W tym celu na lotniskach działają punkty wykrywania metali. Bramkowy wykrywacz metali to urządzenie umożliwiające skuteczne wyszukiwanie wszelkich przedmiotów metalowych takich jak:

  • pistolety,
  • noże,
  • pojemniki ze środkami chemicznymi.

Wszystkie wymienione rzeczy mogłyby doprowadzić do katastrofy danego samolotu. Aby temu zapobiec, każdy podróżny jest zobowiązany przejść przez taką bramkę na lotnisku. Dzięki systemowi specjalnych czujników w chwili wykrycia metalu, takie urządzenie w sposób szybki i precyzyjny poinformuje obsługę lotniska o znalezionym przedmiocie, dzięki czemu będzie możliwe uniknięcie niebezpieczeństwa. Bramkowe wykrywacze metali posiadają między innymi wyświetlacz lcd, który informuje o statusie urządzenia i umożliwia łatwą jego konfigurację i zmianę parametrów a także wytrzymałą obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej, która gwarantuje wodoodporność i trwałość na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto możliwa jest praca takiego urządzenia przez 24 h /dobę przez 7 dni w tygodniu. Według artykułów, jakie można znaleźć na: dlapilota.pl bramkowy wykrywacz metalu posiada możliwość autodiagnostyki, dzięki czemu automatycznie informuje użytkownika o wykrytych problemach. W razie wykrycia niepożądanego przedmiotu, urządzenie włącza alarm dźwiękowy w celu zawiadomienia obsługi lotniska. Taka bramka jest w pełni bezpieczna dla osób posiadających wszczepiony rozrusznik serca oraz dla kobiet w ciąży.

Przewożony bagaż czyli co każdy ma w środku

skaner bagażuKolejnym elementem wyposażenia lotniska, mającym wpływ na bezpieczeństwo podróżnych jest skaner bagażu. Jest to urządzenie wyglądem przypominające fragment linii produkcyjnej, które dzięki wykorzystaniu fal rentgenowskich umożliwia prześwietlenie każdego bagażu w celu wykrycia niepożądanych przedmiotów. Taki skaner posiada tunel inspekcyjny w którym możliwe jest przeskanowanie bagaży podróżnych. Urządzenie posiada także wbudowany ekran, dzięki któremu możliwy jest podgląd zawartości poszczególnych bagaży. W razie wykrycia niepożądanego obiektu pracownik lotniska jest od razu informowany co pozwala na podjęcie kroków, zmierzających do pozbycia się niepożądanego obiektu.

Miejsce na odpoczynek – modernistyczne ławki na lotnisku

nowoczesna ławkaOstatnim elementem jaki możemy spotkać na lotnisku są miejsca przeznaczone na poczekalnie. To właśnie tam osoby oczekujące na swój lot, mogą w komfortowych warunkach odpocząć przed dalszą podróżą. Dlatego też idealnie sprawdzi się w niej nowoczesna ławka. Są to ławki wykonane według najnowocześniejszych trendów, dzięki temu stanowią nie tylko wygodne miejsce odpoczynku ale również estetyczny element na lotnisku. Nowoczesne ławki wykonane są zazwyczaj z drewna i metalu, które są ze sobą odpowiednio połączone, tworząc dobrze komponującą się całość. Zaletą takich ławek jest to, że są one łatwe w utrzymaniu czystości a także odpowiednio wyprofilowane, co zapewnia wygodę siedzenia. Warto jednak pamiętać aby były one zawsze czyste i niezniszczone, gdyż to właśnie takie elementy mogą wpłynąć na wizerunek całego lotniska.

Podsumowując

Lotniska są wyposażone w wiele elementów, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie podróżnym komfortu i bezpieczeństwa. To właśnie dzięki nim w takich miejscach panuje porządek i spokój, co pozytywnie wpływa na jakość świadczonych usług. Dzięki opisanym powyżej elementom pobyt na lotnisku będzie przyjemną częścią całej podróży. 

Jedna myśl o “Wyposażenie lotnisk – co tam możemy spotkać?

  1. ania

    Większość z tych urządzeń ma służyć naszemu bezpieczeństwu, więc nie rozumiem ludzi, którzy są obrażeni na wszystkich, że muszą przechodzić przez takie bramki czy prześwietlane są ich walizki.

Dodaj komentarz