Zastosowanie gumy dzianej

Trudno sobie wyobrazić przemysł krawiecki, odzieżowy czy pasmanteryjny bez tradycyjnej gumy dzianej. Chyba każdy z nas miał z nią do czynienia choć raz. Jest wszywana do bielizny, np. kalesonów, majtek, spodni od piżam. Trudno wyobrazić sobie bez niej ubranka dla dzieci. Jakie jeszcze ma zastosowanie?

Do czego wykorzystać gumę dzianą?

guma dzianaCzy ktokolwiek z nas zastanawiał się kiedyś, w jaki sposób wykonana jest guma dziana? Mamy ją w swoich ubraniach, często znaleźć ją można w zakamarkach naszych szaf, gdzie schowana jest na „wszelki wypadek”. Bawić się nią lubią dzieci, bo jest rozciągliwa i charakterystycznie „strzela”. Spieszymy zatem z wyjaśnieniami. Guma dziana (nazywana też taśmą elastyczną) uszyta jest z połączenia przędzy poliestrowej i nici lateksowych. Powstaje w technice tkania. W hurtowniach można ją kupić na cewkach, tarczach lub krążkach. Co ciekawe jednak, nie każda guma dziana jest tak samo rozciągliwa. Ten element zależy od jej przeznaczenia. Najważniejsze jest jednak, by guma była wytrzymała i przez kilka, a nawet kilkanaście lat zachowywała swoje właściwości. Pamiętacie na pewno, jak zdarzało się w dzieciństwie, że gumka po kilku dniach noszenia spodni czy spódniczki pękała i trzeba było nawlekać nową? Tego rodzaju produkty niskiej jakości przeszły już do lamusa. Dziś są mocne i wykonane z dbałością o szczegóły. Produkuje się je w różnych kolorach (wzorniki producentów bywają bardzo bogate), choć w tym względzie niezmiennie dominuje biel i czerń. Popularne są również gumy dziane przeznaczone do szelek, zarówno dorosłych, jak i dla najmłodszych. Są wówczas kolorowe, także bogato zdobione. Dostępne są również gumy dziane brokatowe (złote i srebrne). W takich zastosowaniach pełni nie tylko funkcję użytkową, ale też ozdobną. Nie bez znaczenia jest ponadto szerokość gumy, najczęściej wynosi ona od 15 do nawet 50 mm (te stosowane są w większości przypadku przez przemysł meblarski i tapicerski).

W każdej pasmanterii kupić można gumę dzianą. To elementarna rzecz, tak samo jak guziki czy tasiemki. Każdy może po nią sięgnąć. Najczęściej nie musimy tego robić, bo gumy w naszych ubraniach są mocne i elastyczne, czasem jednak, np. w przypadku ubrań dziecięcych musimy wprowadzić pewne poprawki, wówczas guma nada się idealnie.