Zbiorniki specjalistyczne – do czego się je wykorzystuje?

Zbiorniki specjalistyczne produkowane są zgodnie o określonymi parametrami, które uzależnione są od tego do przechowywania czego dane zbiorniki mają być przeznaczone. Ich poprawne wykorzystanie i dobranie do rodzaju przechowywanej substancje gwarantować ma bezpieczeństwo zarówno w trackie przechowywania jak i transportowania. Jakie zatem rodzaje zbiorników specjalistycznych możemy wyróżnić i co należy w nich trzymać? Oto kilka przydatnych informacji.

Zbiornik na olej napędowy – bezpieczne przechowywanie i dystrybucja

Zbiornik na olej napędowyPierwszym rodzajem specjalistycznych zbiorników jaki tutaj omówimy są zbiorniki na olej opałowy. Zbiornik na olej opałowy może być to zbiornik dwupłaszczowy lub jednopłaszczowy w zależności od wersji mogą one być przeznaczone tylko do bezpiecznego przechowywania oleju opałowego (jednopłaszczowe) jak i do dystrybucji tegoż oleju (dwupłaszczowe). Zbiorniki tego typu wykorzystuje się w firmach transportowych, budowlanych jak i w gospodarstwach rolnych. Zaletą pojemników specjalistycznych tego typu są takie cechy jak:

  • oszczędność – duża pojemność zbiorników umożliwia zakup paliwa po cenie hurtowej,
  • łatwość obsługi (zbiornik dwupłaszczowy) – dystrybucja paliwa,
  • bezpieczeństwo,
  • możliwość dokładnego pomiaru – przepływomierz cyfrowy.

Zbiorniki na olej napędowy jak jednopłaszczowe jak i dwupłaszczowe dostępne są o rożnej pojemności, dzięki czemu z powodzeniem mogą być wykorzystywane w dużych jak i małych firmach. Ponadto w zależność od potrzeb zbiornik na olej napędowy można wyposażyć w dodatkowe elementy by dostosować je do potrzeb użytkowniku. Wśród wyposażenia opcjonalnego wyróżnia się między innymi takie rozwiązania jak: nalewek z przewodem dystrybucyjnym, metalowe zabezpieczenia, skrzynie elektryczną, taśmę grzewczą, ramę grzewczą itd. Możliwość zamontowania konkretnych elementów zależna jest jednak od typu danego zbiornika.

Zbiorniki do transportu paliwa

Zbiorniki do transportu paliwaSpecjalistyczne zbiorniki wykorzystuje się także do transportu paliwa, jednak ich konstrukcja i materiały z których zostały one wykonane różnią się nieco od tych stosowanych w pojemnikach do przechowywania oleju opałowego. Według artykuł na portalu www.farmer.pl materiały z których wykonuje się mobilne zbiorniki do transportu paliwa są odporny na promieniowanie ultrafioletowe. Dodatkowo zbiorniki tego typu wyposażone są we wbudowane wewnętrzne falochrony, dzięki czemu zjawisko falowania występujące w czasie przewożenia paliwa jest ograniczone. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczny przewóz transportowanego paliwa. Zbiorniki na paliwo tak samo jak i zbiorniki na olej napędowy dostępne są w różnej pojemności, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w różnych przedsiębiorstwach i transportowane przez rożne pojazdy dostawcze. Na standardzie są one wyposażone zwykle w takie rozwiązania jak pompa, wąż tłoczony i pistolet automatyczny. Mobilne pojemniki na paliwo wykorzystuje się do uzupełniania paliwa w maszynach i pojazdach, co sprawia, że nie ma konieczności przerywania pracy.

Zbiorniki bezciśnieniowe wykorzystywane w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Zbiorniki bezciśnienioweKolejnym powszechnie wykorzystywanym rodzajem pojemników specjalistycznych są pojemniki bezciśnieniowe, które mają dość szerokie zastosowanie. Według portalu polskiprzemysl.com.pl wiemy, że powszechnie wykorzystuje się je w zakładach produkcyjnych. Ich budowa i konkretne specyfikacja zależą od tego jak taki zbiornik bezciśnieniowy ma być wykorzystywane. Zasadniczo jednak mogą one spełniać rolę mieszalników, kadzi, zbiorników leżakowych czy też zbiorników na spirytus. Co za tym idzie ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a nie wykorzystuje się ich jedynie w zakładach produkcyjnych, ale także i w innych sytuacjach.

Zbiorniki niskociśnieniowe i bezciśnieniowe do przechowywania substancji niebezpiecznych

zbiornikiKolejnym rodzajem zbiorników specjalistycznych są zbiorniki niskociśnieniowe i bezciśnieniowe przeznaczone do magazynowania substancji niebezpiecznych. Do substancji przechowywanych w zbiornikach tego typu zalicza się takie jak ciekłe materiały zapalne oraz materiały żrące i trujące. Wymagania odnośnie takich pojemników specjalistycznych są znacznie wyższe niż w omówionych powyżej sytuacjach. Pojemniki tego typu objęte są dozorem techniczny, a o konieczności ich stosowania mówią rozporządzenia prawne. Dozór techniczny tego typu pojemników specjalistycznych oznacza także, że żeby było można je wykorzystać w danym przedsiębiorstwie konieczne jest uzyskanie decyzji zezwalającej na eksploatacje.

W kwestii podsumowania tematu

Wykorzystanie zbiorników specjalistycznych jest bardzo szerokie. Stosowane one są zarówno w firmach budowlanych, transportowych jak i produkcyjnych. Ponadto konkretne rodzaje pojemników wykorzystywane mogą być także do przechowywanie niebezpiecznych substancji.

1 thought on “Zbiorniki specjalistyczne – do czego się je wykorzystuje?

  1. Patryk

    Witam, świetnie napisany artykuł, krótko, ale można się wiele dowiedzieć:) Pozdrawiam

Dodaj komentarz